Jdi na obsah Jdi na menu
 


    znak-dekanstvi--farnosti-.jpg

 

 

  

 

 

 

Znak Římskokatolické farnosti sv. Jana Křtitele

- Děkanství Dvůr Králové nad Labem

  Tento znak byl udělen k 600. výročí postavení děkanského kostela sv. Jana Křtitele. Na žádost tehdejšího administrátora děkanství patera Josefa Pleszczyńského MSF. udělil královéhradecký biskup Jeho Excelence Mons. Dominik Duka OP. dekretem ze dne 6. března 2000 znak královédvorskému děkanství a farnosti.  

    Blason: Na zlatém štítu je stojící postava sv. Jana Křtitele, patrona chrámu a města, přirozené barvy, oděného do červené velbloudí kůže. Loktem pravé ruky drží černý kříž a prstem ukazuje na stříbrného beránka, položeného na levé ruce. Deviza znaku: ECCE AGNUS DEI (Hle Beránek Boží. J 1,29).  Vše je převýšeno černým kloboukem s dvěma černými střapci.

Symbolika znaku: Zlatý štít symbolizuje svatozář, červená velbloudí kůže je symbolem krve, umučení sv. Jana Křtitele. Kříž a beránek jsou symbolem Ježíše Krista. Černý klobouk s dvěma černými střapci ukazuje hodnost děkanství.   

       Citát z biskupského dekretu:

„...tímto svoluji k jeho užívání při obvyklých příležitostech. Dále souhlasím, aby představení uvedené instituce, tj. děkani či administrátoři, užívali tento znak po dobu svého setrvávání v úřadě jako svůj osobní, uznají-li to za vhodné.

                    + Dominik Duka OP, biskup královéhradecký.

 

Popis znaku: zlatý štít symbolizuje svatozář, červená velbloudí kůže je symbolem krve, umučení sv. Jana Křtitele. Kříž a beránek jsou symbolem Ježíše Krista. Černý klobouk s dvěma černými střapci ukazuje hodnost děkanství.

                 

                                Znak vytvořil farní historik Josef Langfelner
                                            v den svátku Stolce sv. Petra 22. 2. L.P.2000.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA